Co trzeba wziąć pod uwagę podczas projektowania kuchni?

0
152
Co trzeba wziąć pod uwagę podczas projektowania kuchni?

Kuchnia to miejsce, gdzie codziennie spędzamy wiele czasu. Powinna być zatem nie tylko ładna, ale też praktyczna. O czym należy pamiętać zaczynając urządzanie kuchni?

Praktyczny układ mebli kuchennych

Urządzanie kuchni wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zapamiętać parę ważnych zasad, aby zaprojektować praktyczną przestrzeń kuchenną i to bez pomocy profesjonalistów.

Pierwszym krokiem do stworzenia wygodnej kuchni jest zaplanowanie układu mebli. Ważna jest ich liczba, rozmiar i rozmieszczenie. Na początek warto zaplanować ustawienie najważniejszych elementów, czyli AGD – lodówki, piekarnika, kuchenki z pochłaniaczem oraz zmywarki i zlewozmywaka. Zasady projektowania kuchni mówią, że ich ustawienie powinno być dopasowane do kolejności przygotowywania posiłków. Według tej zasady najlepiej z brzegu kuchni ustawić lodówkę, tuż obok zlewozmywak, a za nimi kuchenkę i piekarnik. Każdy z tych elementów powinien znajdować się w zasięgu ręki, dzięki temu poruszanie się po kuchni będzie łatwiejsze, a gotowanie dużo przyjemniejsze.

Odpowiednia ilość przestrzeni do przechowywania

Drugą ważną sprawą jest ilość przestrzeni przeznaczonej do przechowywania wszystkich akcesoriów kuchennych, produktów spożywczych i przede wszystkim naczyń.

Kuchenne szafki powinny być przystosowane do domowników, ilości wspomnianych wcześniej rzeczy a nawet trybu życia tych, którzy korzystają z kuchni. Tradycyjne szafki kuchenne z pewnością sprawdzą się do przechowywania dużych zapasów i przeróżnych przetworów, z powodzeniem zastąpią spiżarnię. Duże szuflady to opcja dla osób, które cenią sobie wygodę, a umiejętnie zagospodarowane umożliwiają doskonałą segregację w przypadku przypraw, sztućców czy herbat i ułatwiają utrzymanie porządku. W obu przypadkach organizacja jest znacznie łatwiejsza z wykorzystaniem wszelkich organizerów i pojemników do przechowywania. Szklane fronty wspaniale wyglądają, zwłaszcza z ustawioną wewnątrz barwną porcelaną bądź eleganckim szkłem, ale wymagają nieco więcej uwagi, jeśli chodzi o utrzymanie porządku. Szafki narożne to spora oszczędność miejsca, lecz wygodne korzystanie z nich zazwyczaj oznacza konieczność instalacji specjalnego systemu obrotowego, który ułatwi dostęp w głąb szafki.

Niezbędne wyposażenie kuchni

Ostatnią, ale nie mniej ważną rzeczą są akcesoria kuchenne, którymi zapełnione będą szafki i które będzie ułatwieniem codziennych czynności. Ważne są ostre noże, deski do krojenia, wygodne patelnie i garnki dobrane do rodzaju kuchenki, ale też wiele mniej oczywistych akcesoriów, jak np. duże miski, naczynia do serwowania, formy do ciast, obieraki i wyciskarki, sitka i durszlaki oraz różne łopatki przeznaczone do gotowania. Te ostatnie powinny być dostosowane do rodzaju kupionych garnków, zupełnie inne są przeznaczone do tych z metalu, a inne do powłok ceramicznych i teflonowych.

Więcej informacji o projektowaniu kuchni znajdziesz na stronie: https://cowkuchni.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here