Czy warto inwestować w 2022 roku w instalację fotowoltaiczną dla firmy?

0
394
Czy warto inwestować w 2022 roku w instalację fotowoltaiczną dla firmy?

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, zarówno na poziomie krajowym, jak i gospodarstw domowych. Wiele firm, które dostrzegają nowe możliwości rozwoju biznesu w OZE, również korzysta z możliwości przejścia na zieloną energię. Jedną z najpopularniejszych obecnie technologii jest fotowoltaika, która wykorzystuje energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej. Jakie korzyści może przynieść firmom instalacja fotowoltaiczna? O czym należy pamiętać projektując elektrownię i jak ułatwić rozpoczęcie inwestycji?

Zyski z instalacji fotowoltaicznych dla firm

Dla przedsiębiorców bardzo ważne są proste i ekonomiczne obliczenia. To z pewnością pomaga w przejściu na elektryczność ze słońca. Inwestowanie w panele słoneczne może na dłuższą metę zaoszczędzić sporo pieniędzy w budżecie firmy. Dodatkowo ma to również pozytywny wpływ na wizerunek firmy.

Czy firma może zaoszczędzić dzięki tej instalacji?

Firma może zaoszczędzić, zastępując tradycyjne zużycie energii elektrycznej wytwarzaniem energii elektrycznej z fotowoltaiki, najlepiej ilustruje przykład. Załóżmy, że firma ma swoją siedzibę w budynku z płaskim dachem, na którym instalacja fotowoltaiczna o powierzchni 99 m2 będzie odpowiednia i optymalnie wykonana. Przekłada się to na 58 modułów, każdy o mocy 270 kWp. Tym samym łączna moc instalacji fotowoltaicznej wyniesie 15,66 MWp. Czy ta informacja znaczy coś dla przedsiębiorców? Do tej liczby zainstalowano panele fotowoltaiczne, które przy takiej mocy będą w stanie wyprodukować 15 660 kWh energii rocznie. Należy oczywiście dodać, że ilość energii elektrycznej wytworzonej podczas instalacji będzie się różnić w zależności od pory roku – więcej latem, a mniej zimą – ale warto skorzystać z magazynu w sieci lub własnego magazynu energii.

Dlatego porównując jednocześnie koszty poniesione na pokrycie rachunku za energię elektryczną z klasycznym zużyciem energii w sieci z tego typu instalacją fotowoltaiczną, mamy prostą kalkulację, która pozwala zaoszczędzić prawie 8800 zł rocznie. Po uwzględnieniu opisanych wcześniej kosztów przepustowości, oszczędności te zwiększą się do ok. 1100 zł i ostatecznie wyniosą ponad 9900 zł. Skuteczne, prawda? Fotowoltaika naprawdę się opłaca. Ponadto ma ogromną wartość dla środowiska – nie więcej niż 12 ton emisji CO2!

Budowanie reputacji

Gospodarka sprzyja inwestycjom w panele fotowoltaiczne Poznań. A co z innymi, mniej ilościowymi aspektami, takimi jak reputacja firmy? Czy efekt fotoelektryczny może na to wpływać? Obecnie coraz większe znaczenie ma ekologia i ochrona środowiska. Rezygnujemy z plastikowych słomek, plastikowych toreb i coraz częściej korzystamy z samochodów elektrycznych. Firmy muszą też nadążać za światowymi trendami. W przeciwnym razie będzie im trudno przekonać coraz więcej klientów do wspierania ekosystemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here