Czym są tuleje montażowe i gdzie są wykorzystywane?

0
459
Czym są tuleje montażowe i gdzie są wykorzystywane?

Tuleje montażowe to specjalne formy pierścieni zabezpieczających, które przede wszystkim wykorzystywane są do połączenia koła z wałem. W inżynierii mechanicznej tuleje montażowe zabezpieczają elementy takie jak koła, elementy uszczelniające i łożyska na osiach, wałach lub w otworach przed przemieszczeniem osiowym. Dlatego są niezwykle chętnie wybierane przez firmy przemysłowe i produkcyjne.

Nazwa pierścienia zabezpieczającego pochodzi od wcześniejszej metody produkcji. Wtedy tuleja montażowa była wycinana z rur, a następnie rozdzierana. Obecnie tuleje montażowe wykonane są ze stali sprężynowej o stałym przekroju. Są wygięte w pierścień na maszynie do nawijania. Średnica może wynosić od kilku milimetrów do kilku metrów, w zależności od potrzeb i miejsca zastosowania. Jakie są najważniejsze zalety tulei montażowych i na co warto zwrócić uwagę wybierając poszczególne elementy?

Jakie są zalety tulei montażowych?

Tuleje montażowe odpowiadają za absorbowanie sił działających w kierunku osi obracającego się korpusu. Element zabezpieczający mocuje odpowiedni element i zapobiega jego osiowemu przesuwaniu w gniazdach łożysk. Pierścienie osadcze są wszechstronne i oferują najlepsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie w wielu różnych przypadkach. Tuleje montażowe są dostępne w dwóch podstawowych wersjach: do budowy wału i do otworów. Do każdego zastosowania dostępny jest specjalny wariant, który warto zawsze skonsultować z producentem w celu dobrania najbardziej dogodnego elementu. Dzisiejsze tuleje oferowane przez producentów przystosowane są do pracy z obciążeniem, dzięki czemu są produktami solidnymi i trwałymi.

Aby umieścić tuleję montażową na wale, należy ją naciąć w odpowiednim miejscu i włożyć rowek. Aby uniknąć odkształcenia pierścienia blokującego wał, na końcu wału można również umieścić stożkowy trzpień montażowy lub można nasunąć cienkościenną tuleję na wał. Poszerzony pierścień nasuwa się na wał za pomocą specjalnie przystosowanych do tej pracy narzędzi.

W przypadku otworu tuleja jest montowana podobnie jak wałek, tylko wycięcie jest zwykle głębsze. Tuleje stożkowe upraszczają montaż pierścieni ustalających otwór. Pierścienie są również wkładane do otworu za pomocą rozpadających się szczypiec. W przypadku montażu w przekładniach pierścienie osadcze sprężynujące można również wykorzystać jako elementy dystansowe.

Tuleje wykonane ze stali nierdzewnej mogą być również używane jako pierścienie osadcze do zabezpieczania śrub. Ponieważ końce pierścienia sprężystego nie są wyrównane względem siebie, generują one siłę osiową podczas promieniowego ruchu dokręcania. W przypadku wystąpienia wibracji połączenie śrubowe jest solidnie zabezpieczone i nie może samo się poluzować. W ten sposób zabezpieczane są na przykład tory kolejowe.

Tuleje montażowe w dopasowanych do potrzeb rozmiarach

Oprócz standardowych tulei montażowych oferowanych przez biura techniczno handlowe,  które służą do blokowania wałów i otworów, wiele firm opracowuje i produkuje również pierścienie według indywidualnych specyfikacji, które można optymalnie dostosować do potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here