Księgowość to jedna z czynności, którymi muszą się zajmować przedsiębiorcy, niezależnie od tego, jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzą. Niestety jest to proces, który budzi głównie negatywne skojarzenia, chociażby ze względu na czasochłonność. Według danych OECD polski przedsiębiorca potrzebuje ponad 300 godzin rocznie na rozliczenie się z fiskusem, co powoduje, że zamiast skupić się na rozwijaniu przedsiębiorstwa, musi się martwić o to, aby nie popełnić błędów w rozliczeniach finansowych. Pytanie jest jedno: jak należy zdefiniować księgowość?
Pierwszym krokiem będzie zdefiniowanie pojęcia rachunkowości, jako koncepcji ogólnej. Rachunkowość można określić jako „rodzaj systemu ewidencji gospodarczej, służący do rejestracji zdarzeń oraz operacji gospodarczych i finansowych, umożliwiający odzwierciedlenie sytuacji finansowej oraz ekonomicznych efektów działającego podmiotu”. [1]
Księgowość z kolei traktujemy jako składową rachunkowości i uznajemy ją za prowadzenie ksiąg rachunkowych, do których wprowadza się odpowiednie dowody księgowe w porządku chronologicznym. Innymi słowy, można ją określić jako zapis wszystkich wydarzeń ekonomicznych w konkretnym przedsiębiorstwie, dzięki czemu możliwa jest interpretacja mechanizmów finansowych, na podstawie których można podjąć odpowiednie działania m.in. w celu wyznaczania przyszłej strategii działania firmy.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych ma 3 funkcje:
– Funkcja komunikacyjna – Zbiór najważniejszych informacji, takich jak dochody, przychody, rozliczenia gotówkowe i bezgotówkowe etc.
– Funkcja kontrolna – kontrola zasobów przedsiębiorstwa. Dzięki tej funkcji można kontrolować stan finansów oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości.
– Funkcja badawcza – Zbieranie i analiza danych numerycznych.
Z racji swojej czasochłonności, wielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z instytucji, jaką jest biuro rachunkowe. W zakres jego obowiązków wchodzi m.in. prowadzenie ksiąg rachunkowych, prowadzenie Ksiąg Przychodów i Rozchodów, przygotowanie rozliczeń i raportów do ZUS, rozliczanie płac oraz analiza sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.
Biuro księgowe ponosi pełną odpowiedzialność za ewentualne błędy w księgowości. Jest to bardzo istotne, ponieważ w sytuacji rozliczania kwestii księgowych samemu odpowiedzialność za błędy spoczywa na barkach przedsiębiorcy.
Na polskim rynku działa wiele biur rachunkowych. Wybór powinien być jednak rozważny i przy jego podjęciu powinno się wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak nieprzerwane świadczenie usług, zabezpieczanie danych klienta przed ich utratą, kwalifikacje pracowników biura, zakres oferowanych usług, a także ewentualne referencje od dotychczasowych klientów.
Źródła:
[1] https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/rachunkowosc;3965163.html