Dlaczego wentylator w laptopie jest tak ważny?

0
601
Dlaczego wentylator w laptopie jest tak ważny?

Przegrzanie podzespołów to najczęstsza przyczyna osłabienia wydajności laptopa. Długa praca może skutkować przegrzaniem procesora. Można tego uniknąć, jeśli mamy odpowiedni wentylator do laptopa. Jak działa wentylator do laptopa?

Wentylator do laptopa chłodzi urządzenie. Aby jednak działał prawidłowo, wymaga częstej konserwacji i czyszczenia. Szczególnie przydaje się on osobom, które przez kilka godzin dziennie korzystają ze sprzętu.

Jak czyścić wentylator w laptopie?

Przed czyszczeniem należy wyłączyć urządzenie i odpiąć je od źródeł zasilania. Kratki z wylotem powietrza trzeba przedmuchać przy użyciu odkurzacza. Przy niewielkiej ilości kurzu takie czyszczenie będzie wystarczające. W innym przypadku konieczne będzie wymontowanie układu chłodzenia i dopiero wtedy można zacząć czyszczenie. Czasami przez zanieczyszczenia dochodzi do zużycia pasty termoprzewodzącej. Nowa pasta powinna cechować się wysoką przewodnością cieplną, szerokim zakresem temperaturowym pracy oraz brakiem przewodności elektrycznej. Po rozkręceniu laptopa i zdemontowaniu układu chłodzenia należy odłączyć płytę główną i usunąć z procesora starą pastę. Następnie nakłada się niewielką ilość nowej pasty i skręca laptopa.

Podkładka pod laptopa

Oprócz tradycyjnego czyszczenia, warto zakupić podkładkę chłodzącą pod laptopa. Najczęściej podkładka ma łącze USB, dzięki czemu można ją podpiąć bezpośrednio przez port USB. Użycie podkładki nie tylko pozwala obniżyć temperaturę podzespołów w laptopie. W zależności od modelu, może to być różnica nawet kilkunastu stopni. Dzięki niej urządzenie znajduje się nieco wyżej, przez co wygodniej się pisze na klawiaturze. Niektóre urządzenia chłodzące mają nóżki, dzięki czemu można dogodnie uregulować wysokość.

Jak każde urządzenie, wentylatory do laptopa mają również swoje wady. Na ogół wytwarzają dodatkowy hałas. Na dłuższą metę może być on trochę męczący.  Przed zakupem należy jedynie wiedzieć, ile cali ma laptop, aby dobrać podkładkę o odpowiednich wymiarach. Najlepiej, jeśli podkładka będzie nieco większa niż sam komputer przenośny.

Podkładki chłodzące szczególnie przydadzą się miłośnikom gier komputerowych. Śmiało mogą wybrać oni wentylatory o najwyżej prędkości obrotowej.

Ile kosztują podkładki chłodzące?

Ceny podkładek chłodzących wahają się w przedziale od kilkunastu do kilkuset złotych. Warto jednak zainwestować, gdyż zakup ten ochroni laptop przed przegrzaniem, a w skrajnych przypadkach nawet nieodwracalnym zepsuciem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here