Dlaczego właśnie teraz jest najlepszy czas na inwestycję w fotowoltaikę?

0
290
Dlaczego właśnie teraz jest najlepszy czas na inwestycję w fotowoltaikę?

Zmiany mające wejść w życie od drugiego kwartału 2022 roku sprawiają, że to właśnie teraz jest idealny momentem, by zdecydować się na montaż fotowoltaiki. Inwestycja ta zapewnia szybki zwrot i jest wskazana nie tylko dla firm, ale również osób prywatnych. Rosnące z roku na rok ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej osób montuje panele słoneczne na swoich dachach i w ogrodach. Co zmieni się w 2022 roku i dlaczego z montażem fotowoltaiki nie warto zwlekać?

Rozliczanie nadwyżek dzisiaj i jutro

Przesunięcie terminu wprowadzenia nowych zasad rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii sprawiło, że branża fotowoltaiczna przeżywa prawdziwe oblężenie. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych każdego dnia na polskich dachach pojawia się kilkaset instalacji. Dlaczego montaż warto przeprowadzić przed nadejściem wiosny 2022 roku?

W tej chwili obowiązują w naszym kraju bardzo korzystne warunki, które w wielkim uproszczeniu polegają na tym, że każda osoba, produkując energię elektryczną, ma możliwość oddania dowolnej ilości prądu do sieci i odebrania jej w dogodnym momencie. Kwestia ta jest o tyle ważna, że większość energii elektrycznej produkowana jest w miesiącach charakteryzujących się dużym nasłonecznieniem. W naszym klimacie instalacja działa optymalnie w miesiącach od kwietnia do sierpnia. W zimie produkowane jest nie więcej, jak 20% całego urobku.

Fotowoltaika dla firm– nowe regulacje

Od 1 kwietnia 2022 roku obecne zasady przestaną mieć zastosowanie. Nowe regulacje sprawią, że nadwyżka będzie sprzedawana operatorom za dość niską stawkę, a w momencie, gdy nasza instalacja nie będzie pracować wydajnie, będziemy musieli zakupić energię za kwotę zdecydowanie wyższą. To sprawia, że wydłuży się czas zwrotu całej inwestycji i konieczne może okazać się wprowadzenie do domowej instalacji magazynów energii. Będą one umożliwiać darmowe korzystanie z prądu nocą.

Niestety żaden akumulator nie będzie w stanie zgromadzić energii wyprodukowanej latem i zachować jej na miesiące mniejszego nasłonecznienia. To właśnie dlatego tak istotne jest wykonanie fotowoltaiki do końca pierwszego kwartału bieżącego roku. W momencie, gdy załapiemy się na obowiązujące zasady, dostajemy gwarancję, że nie ulegną one zmianie w przeciągu kolejnych 15 lat. W tym czasie będziemy mogli się cieszyć darmową energią elektryczną na bardzo dobrych warunkach. Wydaje się, że spora ilość inwestorów dostrzega te korzyści i decyduje się na montaż fotowoltaiki pomimo tego, że środki z programu Mój Prąd wyczerpały się końcem listopada 2021 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here