Gdzie szukać ofert pracy dla opiekunek osób starszych?

0
390
Gdzie szukać ofert pracy dla opiekunek osób starszych?

Wyjazdy za granicę w celach zarobkowych cieszą się wśród Polaków popularnością, bo choć są sporym wyzwaniem, to pozwalają w krótkim czasie zarobić kilka razy więcej, niż w kraju. Jedną z często wybieranych branż jest opieka na osobami starszymi – pracy tego typu podejmują się nie tylko wykwalifikowane pielęgniarki i pielęgniarze, ale również osoby bez konkretnych kwalifikacji zawodowych. Gdzie mogą one szukać najlepszych ofert pracy?

Agencja pośrednictwa pracy

Każdy, kto planuje zatrudnić się w charakterze opiekuna seniora powinien w pierwszej kolejności skierować swoje kroki do wyspecjalizowanej w tej branży agencji pośrednictwa pracy – takiej jak agencja Prestige24h.pl. To właśnie przez tego typu firmy można zyskać dostęp do najszerszego wachlarza dobrze płatnych oraz, co bardzo ważne, legalnych i pewnych ofert pracy za granicą. Jak działa agencja pracy? W największych skrócie zajmuje się ona tak zwanym outsourcingiem pracowniczym – z formalnego punktu widzenia to właśnie agencja jest pracodawcą opiekuna, którego po prostu wysyła w zagraniczną delegację do wykonania zlecenia, czyli podjęcia opieki na daną osobą. Zatrudnienie potwierdzone jest oczywiście stosowną umową, a przed każdym zleceniem uzgadniane są szczegóły zlecenia, m.in. miejsce i czas wykonywania pracy, a także wysokość wynagrodzenia. Jako, że to agencja jest pracodawcą opiekuna, a nie osoba, na rzecz której opiekun świadczy swoje usługi, to na agencji spoczywa obowiązek wypłacania pensji, odprowadzania składek, opłacenia ubezpieczenia oraz dopilnowania pozostałych formalności. Ponieważ agencjom zależy na tym, by zapewnić zleceniodawcom usługi jak najwyższej jakości, przykładają one dużą uwagę do procesu rekrutacji – zatrudniają przede wszystkim osoby z doświadczeniem zawodowym i posiadające odpowiednie kwalifikacje językowe.

Dlaczego warto szukać pracy w agencji?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta: ponieważ tylko korzystając z usług agencji możemy mieć pewność, że proponowane zlecenie opieki pochodzi z legalnego źródła i jest zgodne z prawem. Korzystanie z usług agencji jest też po prostu wygodne dla opiekuna, który nie musi osobiście przeglądać stron internetowych w poszukiwaniu interesujących zleceń – agencje mają bardzo szeroki wachlarz ofert, a ich pracownicy dbają o to, by zaproponować opiekunowi zajęcie odpowiadające jego doświadczeniu, kwalifikacjom oraz indywidualnym potrzebom. Opiekun nie musi zajmować się właściwie żadnymi formalnościami, ani nawet organizacją transportu do miejsca pracy – wszystkim zajmuje się agencja. Ważnym plusem tego typu współpracy jest również to, że opiekun może przez cały czas trwania zlecenia liczyć na pomoc przydzielonego mu koordynatora, którego zadaniem jest rozwiązywanie różnego rodzaju problemów, z jakimi opiekun może mierzyć się po przybyciu na miejsce pracy. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie legalnie działających agencji – przed nawiązaniem współpracy należy sprawdzić, jak długo dana firma działa na rynku i czy robi to legalnie, np. czy widnieje w KRS. Korzystając z usług firm działających bezprawnie nie możemy liczyć na żadną umowę, a nawet na to, że otrzymamy wynagrodzenie za wykonaną pracę.

Gdzie jeszcze można znaleźć pracę?

Korzystanie z pośrednictwa pracy jest jedną z możliwości znalezienia zatrudnienia w charakterze opiekuna. Alternatywą są poszukiwania pracy na własną rękę. Jeśli to rozwiązanie bardzo nam odpowiada, powinniśmy zacząć od przejrzenia oferty serwisów rekrutacyjnych. One również posiadają dość dużą bazę zleceń, a ponadto z ich pomocą możemy z łatwością rozesłać nasze CV do wielu pracodawców, co znacznie ułatwia poszukiwania. Przeglądając Internet w poszukiwaniu pracy warto zajrzeć również na media społecznościowe, na których nie brakuje grup dyskusyjnych dla pracodawców i pracowników. Tutaj jednak również należy uważać – weryfikacja zleceń jest w takich miejscach dużo gorsza, niż w agencji pracy czy na portalach rekrutacyjnych. Innymi słowy: każdy może umieścić na grupie ofertę, która niekoniecznie jest zgodna z prawem. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ praca na czarno, choć może wydawać się atrakcyjniejsza ze względów finansowych, jest ryzykowna (nie mamy pewności wypłaty wynagrodzenia) i de facto jest przestępstwem, za którym mogą iść poważne konsekwencje prawne. Ponadto brak umowy skutkuje tym, że nie mamy udokumentowanego doświadczenia, a więc ograniczamy sobie możliwość późniejszego znalezienia legalnej pracy.

Praca po znajomości

Ostatnią formą poszukiwania pracy w opiece, jest korzystanie ze swych znajomości. Aby jednak móc korzystać z takiej opcji, trzeba wykazać się bardzo wysokim profesjonalizmem – tylko wtedy można liczyć na to, że pracodawca wystawi pozytywne referencje i poleci nasze usługi komuś, kto również potrzebuje usług doświadczonego opiekuna. Choć znalezienie pracy w opiece z rekomendacji jest możliwe, to dość trudne (szczególnie, że wielu zleceniodawców woli powierzyć rekrutację opiekuna właśnie agencjom) i zarezerwowane przede wszystkim dla osób, które już przepracowały pewien czas w tym zawodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here