Pompy głębinowe

0
335
Pompy głębinowe

Czym są pompy głębinowe i gdzie znajdują zastosowanie?

Czym są pompy głębinowe?

Pompy głębinowe to pompy wielostopniowe ,które buduje się w układzie szeregowym. Taka pompa zamontowana zostaje na silniku głębinowym, dlatego określa się je jako zespoły pompowe. Taki zespół pompowy montuje się w układzie pionowym silnik głębinowy zwany zatapialnym umieszczony jest w dolnej części. Jest to silnik elektryczny. W górnej części umiejscowiona jest pompa wirowa. Na silniku montuje się zabezpieczony sitem wlotowym korpus ssawy. Następnie są inne stopnie pompy, które złożone są z korpusu ,osadzonej w nim kierownicy i wirnika diagonalowego albo promieniowego.

Pompę zakańcza korpus zaworu zwrotnego oraz korpus tłoczny, który umożliwia połączenie zespołu z rurociągiem tłocznym. Połączenie następuje za pomocą kołnierzy nazywanych kryzami. Może być również połączenie gwintowe. Za pomocą sprzęgła układ wirujący pompy połączony jest z wałem silnika. Aby uzyskać prawidłowe położenie wirnika w kierownicy oraz obudowie stopnia uzyskuje się to przez tuleje dystansowe. Stopnie pompy, czyli korpusy łączone są w zależności od wielkości pompy. Podwodne zespoły głębinowe to pompy, które wyróżniają się zwartą konstrukcją oraz działają niezawodnie.

Zalety pomp głębinowych

  • Szybki montaż oraz demontaż
  • Niskie koszty eksploatacji
  • Możliwość zabudowy zespołu pompowego w różnych pozycjach bez potrzeby przebudowy
  • Prosty nadzór
  • Zwarta konstrukcja
  • Możliwość zabudowy w wierconych otworach studziennych małośrednicowych bez płaszczy kierująco-ssących
  • Możliwość wbudowania bezpośrednio do rurociągu zespołu pompowego w płaszczu hermetycznym

Do czego przeznaczone są pompy głębinowe?

Przeznaczeniem pomp głębinowych jest pompowanie uzdatnionej wody pitnej morskiej, surowej, wód termalnych, wód mineralnych. Zanieczyszczenia mechaniczne wody, która jest pompowana muszą być mniejsze niż 100mg/litr wody. Natomiast dla zespołów pompowych, których kierownice oraz wirniki są wykonane z tworzywa sztucznego określane jest to do 50mg/litr wody. Zanieczyszczenie, na wskutek którego mogłoby powstać zanieczyszczenie, które mogłoby powodować powstanie osadów na powierzchni silnika oraz w pompie jest nie do przyjęcia. Jeżeli taka sytuacja miałaby miejsce to użytkownik zobowiązany jest usuwać je okresowo, kiedy warstwa osiągnie grubość 0,5 mm. Nie mogą być pompowane ciecze, które mogą spowodować przyspieszenie korozji i erozji. Po uzgodnieniu z producentem istnieje możliwość pompowania innych cieczy niż woda.

Największy sklep z pompami głębinowymi, sprawdź ofertę:

https://www.sklep-watermark.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here