Przygotowanie ładunku do transportu wiąże się z koniecznością jego właściwego skompletowania i prawidłowego zabezpieczenia. Zastosowanie odpowiednich materiałów pomaga w chronieniu tych jego obszarów, które podczas przeładunku, przewozu czy magazynowania będą szczególnie narażone na ryzyko uszkodzeń. W przypadku krawędzi najkorzystniejszym rozwiązaniem jest użycie kątowników tekturowych o dopasowanej do potrzeb grubości i rozmiarach.
Jakie zagrożenia wiążą się z transportem spaletyzowanych ładunków?
Wszystkie operacje logistyczne sprawiają, że pojawia się zagrożenie wystąpienia pewnych strat w przemieszczanych lub magazynowanych towarach. Wynikają one z ryzyka popełnienia błędu przy załadunku spaletyzowanego ładunku na pojazd, który będzie go przewoził – uderzenia o inną paletę, zahaczenia widłami wózka czy niekontrolowanego przesunięcia się źle ustawionego elementu. Podobne niebezpieczeństwo występuje wówczas, gdy towary są obsługiwane w magazynie. Problemy mogą też być spowodowane przemieszczeniem się części ładunku na palecie – w takiej sytuacji część towaru lub opakowań zbiorczych może wystawać poza jej obrys i siłą rzeczy zostać zgnieciona albo zabrudzona. Przyczyną kłopotów bywa także sam proces pakowania, zwłaszcza użycie taśmy do bandowania, która często naciska na naroża, powodując odkształcanie się opakowań lub samych towarów. Najlepszym sposobem na zapobieganie wszystkim tego rodzaju sytuacjom jest korzystanie z kątowników tekturowych, które są niezawodnym i stosunkowo tanim materiałem skutecznie chroniącym naroża.
Charakterystyka kątowników tekturowych
Kątowniki tekturowe stanowią dobre zabezpieczenie ładunku przed uszkodzeniami mechanicznymi – otarciami, naciskiem i uderzeniami. Powstają z tektury litej, a zatem wielu warstw połączonych ze sobą klejem celulozowych włókien które, choć są lekkie, to jednocześnie wykazują dość dużą sprężystość. Kątowniki tekturowe przeznaczone do ochrony paletyzowanych towarów oferowane m.in. przez producenta wyrobów tekturowych – Polkar są dostępne w różnych wariantach wykonania. Podstawowe różnice dotyczą wymiarów zewnętrznych: długości oraz stosunku obu boków, które mogą być względem siebie symetryczne – takie rozwiązania stosuje się na ogół przy zabezpieczaniu krawędzi pionowych – albo asymetryczne. Ten rodzaj kątowników sprawdza się zwykle przy ochronie górnych krawędzi towaru, gdy liczy się to, by zachodziły one nieco dalej. Poza kątownikami równoramiennymi i nierównoramiennymi oferowane są też wersje nacinane, które pasują do nieregularnych lub zaokrąglonych kształtów ładunku. W ofercie znajdują się też kątowniki papierowe, na których można wykonać dowolny nadruk. W przypadku, gdy ładunek może być narażony na kontakt z wodą można zastosować kątowniki o zwiększonej odporności na wilgoć.