Rośliny na balkonie – jak przygotować balkon i o czym warto pamiętać?

0
369
Rośliny na balkonie - jak przygotować balkon i o czym warto pamiętać?

Każdy marzy o pięknym balkonie, choć jego aranżacja wcale nie należy do najłatwiejszych. By była udana, trzeba ją wcześniej dokładnie przemyśleć i uwzględnić wiele czynników, które mogą mieć na nią potencjalny wpływ. Na każdym balkonie powinny królować rośliny. To właśnie ten element zieleni w miejskiej dżungli pozwoli się zrelaksować i odpocząć oczom. Jednak nie wystarczy po prostu kupić byle jakie donic w supermarkecie, by osiągnąć świetny efekt. Jak przygotować balkon? O czym trzeba pamiętać?

Donice

Roślin nie można sadzić bezpośrednio na tarasie. Nie można przecież nasypać na nim warstwę ziemi i po prostu posadzić w niej rośliny. Koniecznie trzeba więc wybrać odpowiednie donice, które będą świetnie wyglądały i równocześnie będą bardzo praktyczne. Obecnie odchodzi się już od używania donic powszechnie dostępnych w sklepach i marketach, ale raczej zastępuje się je czymś bardziej oryginalnym i spersonalizowanym. Modne donice można zbijać samodzielnie z desek albo też przygotować je z betonu. Osoby, które nie czują się dobrze w pracach związanych z szeroko pojętym rękodziełem… to możesz też skorzystać z pomocy fachowców. Znajdziesz ich w takich miejscach jak betoniarnia Poznań. To właśnie tam można znaleźć oryginalne donice z trwałego betonu, a w wielu przypadkach można też zamówić tam egzemplarze na specjalne zamówienie. To właśnie je można wykorzystać w najbardziej satysfakcjonującej aranżacji balkonu. Przed podjęciem decyzji o ich postawieniu, warto najpierw dokładnie wymierzyć balkon i przygotować rysunek, który posłuży jako plan. To właśnie na nim będzie można rozplanować rozmieszczenie poszczególnych donic oraz ich precyzyjne wymiary.

Podstawki do donic

Pod Twoim balkonem najprawdopodobniej znajdują się te należące do Twoich sąsiadów. Musisz o nich pamiętać i zadbać o to, by z Twoich roślin woda nie ściekała w dół i nie brudziła innych balkonów. W związku z tym najlepiej jest zadbać o dopasowane do donic podstawki zbierające wodę… albo kupić betonowe donice bez otworów. Mogą one sprawdzić się w przypadku roślin, które nie potrzebują częstego podlewania. To dobre rozwiązanie także dla donic, które są zasłonięte na tyle, że nie będzie wpadała do nich woda deszczowa.

Nasłonecznienie

Planując rozmieszczenie betonowych lub innych donic, powinno zacząć się od sprawdzenia nasłonecznienia. Balkony mają różną wystawę, a na ich zacienienie mogą wpływać także okoliczne budynki. Koniecznie trzeba to uwzględnić w planowaniu roślinności. Jeśli balkon jest zacieniony przez większą część dnia, to znaczy, że w aranżacji trzeba wykorzystać przede wszystkim rośliny, które nie przepadają za słońcem. Analogicznie trzeba się zachować, gdy na balkon wpada dużo światła. Im lepiej dobrane gatunki roślin do warunków panujących na balkonie, tym lepszy efekt końcowy. Nie chodzi przecież o to, by rośliny wyglądały dobrze tylko przez kilka dni po ich zasadzeniu. One muszą mieć warunki, które pozwolą im się rozrastać i rozkwitać. Dzięki temu balkon będzie mógł wyglądać dobrze przez długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here