W jaki sposób można złożyć roczne zeznanie podatkowe?

0
303
W jaki sposób można złożyć roczne zeznanie podatkowe?

Do złożenia rocznej deklaracji podatkowej zobowiązany jest każdy, kto osiągnąć w danym roku dochody. W tym celu należy przede wszystkim wybrać właściwy formularz, a także poprawnie go wypełnić. Samo złożenie zeznania może odbywać się na kilka sposobów, w tym również przez internet.

Osobiste złożenie deklaracji

Roczne zeznanie podatkowe można złożyć osobiście, odbywając wizytę we właściwym urzędzie skarbowym. Jeszcze do niedawna był to z jeden z najczęściej wybieranych przez podatników sposobów na rozliczenie się z fiskusem. Dziś nadal sporo osób, w szczególności tych, które nie mają tak szerokiego dostępu do nowoczesnych technologii, decyduje się rozliczać w formie papierowej. Niemniej jednak takie rozwiązanie ma jedną, podstawową wadę, mianowicie w urzędzie skarbowym najczęściej będziemy musieli czekać w długiej kolejce, aż w końcu zostaniemy poproszeni do okienka. Największy ruch obserwuje się w szczególności na kilka dni przed upływem terminu podatkowego.

PIT przez internet

Coraz więcej podatników przekonuje się do tego, aby złożyć pit online. Możemy uczynić to za pomocą dedykowanego programu rządowego, który dostępny jest dla nas w e-urzędzie skarbowym. Tam też najczęściej rozliczają się osoby, które prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną według skali oraz te, które osiągają dochody na podstawie umowy o pracę bądź umów cywilnoprawnych. Niemniej jednak podatnicy mogą również wypełnić deklarację poprzez dedykowane programy komercyjne. Najczęściej umożliwiają one nie tylko wypełnienie wszystkich pól, ale również wysłanie zeznania podatkowego. Minusem programów komercyjnych jest fakt, iż często dostęp do nich sporo kosztuje. Pit online można złożyć w dowolnym momencie, do czasu upływu terminu podatkowego. Należy pamiętać, aby po wysłaniu formularza pobrać urzędowe potwierdzenie odbioru.

Przez pełnomocnika

Roczną deklarację podatkową możemy również złożyć przez pełnomocnika. W tym celu musimy oczywiście wystawić stosowne pełnomocnictwo oraz wnieść opłatę skarbową, choć mogą z niej być zwolnieni najbliżsi członkowie rodziny. Z pomocy pełnomocnika bardzo często korzystają przedsiębiorcy, którzy powierzyli sporządzanie deklaracji podatkowych biuru rachunkowemu. To właśnie pracownik biura może zwieńczyć wykonaną pracę poprzez złożenie PIT. Zazwyczaj robi się to przez internet, choć w niektórych przypadkach pełnomocnik nadal osobiście stawia się w urzędzie, aby tam reprezentować swojego mocodawcę. Ustanowienie pełnomocnika może okazać się konieczne na przykład w razie pobytu zagranicą bądź choroby. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here